O Asociaci

Asociaci hypotečních makléřů (AHM) byla založena v říjnu 2006 největšími makléřskými firmami českého hypotečního trhu.

O AHM

Asociaci hypotečních makléřů (AHM) byla založena v říjnu 2006 největšími makléřskými firmami českého hypotečního trhu.

Na českém hypotečním trhu došlo po roce 2000 k dlouhodobému dynamickému růstu. Pravidelný meziroční růst trhu přesahoval 40%, až se každoroční objem hypoték ustálil okolo 100 mld. Kč. Více než polovinu všech hypoték však dnes nezískávají banky přímo, ale prostřednictvím externích zprostředkovatelů. Nejvýznamnější obchodní kanál dnes pro hypoteční banky představují právě hypoteční makléři.

Hypoteční makléř je standardní pojem na evropském i světovém hypotečním trhu a postupně zdomácněl i v České republice. Pokud si chce klient kvalitně vybrat z nabídek jednotlivých bank, je pro něj výhodnější navštívit hypotečního makléře, než obcházet jednotlivé banky a individuálně hledat nejoptimálnější řešení. Renomovaný hypoteční makléř mu prokazatelně ušetří čas, peníze, papírování a s největší pravděpodobností mu navrhne levnější a kvalitnější řešení, než by mu poskytly přímo banky ve svých pobočkách.

Fenomén hypotečních makléřů zažil boom po roce 2003 a díky rychlému růstu hypotečního trhu se výrazně zvýšil i počet osob a subjektů, které hypotéky bankám zprostředkovávají. Kvalita služeb klientům tak může být velmi různá. Od seriozního porovnání nabídek širokého portfolia variant řešení hypotéky doplněného řadou dalších služeb, které klientovi hypotéku zjednoduší a zpříjemní, až po „vnucování“ produktů jedné jediné banky, se kterou má daný zprostředkovatel smlouvu. Díky tomuto překotnému růstu, a s tím spojenými skutečnostmi, se makléřské společnosti, které působí na trhu nejdéle a získaly si největší renomé, rozhodly v roce 2006 prostřednictvím profesní odborné asociace pozitivně působit na další rozvoj hypotečního trhu.

AHM chce výrazněji pozitivně ovlivňovat dění na českém hypotečním trhu tím, že bude u subjektů, které se chtějí označovat za hypoteční makléře, vyžadovat odbornou způsobilost, profesionální přístup k zákazníkovi a makléřský – tedy srovnávací - způsob nabídky. Tím, že členové AHM bankám dlouhodobě poskytují zpětnou vazbu z trhu, přispívají k inovacím hypotečních produktů, zjednodušují proces získání hypoték a standardizují pravidla na hypotečním trhu. Společně s bankami chce AHM aktivně řešit palčivá témata, např. jak ovlivní hypotéky zvýšení DPH, otázky přechodu na Euro nebo sjednocení „hypoteční“ legislativy EU. Současně ale chce AHM působit i preventivně - např. proti neuváženému zadlužování některých klientů - a důrazně vystupovat proti současným rizikům a nešvarům hypotečního trhu, kdy v honbě bank za získáním klienta jsou jeho zájmy často odsouvány až na poslední místo.

Zeptat se makléře

1000 characters left

Kontakt

Adresa
Asociace hypotečních makléřů, o.s.
Bořivojova 35/878, 130 00 Praha 3
Telefon
+420 603 740 112
E-mail
info(zavinac)ahmcr.eu