Asociace hypotečních makléřů

Členové Asociace hypotečních makléřů v roce 2016 zprostředkovali hypotéky za rekordních 63 mld. Kč

Praha, 25. ledna 2017: Členové Asociace hypotečních makléřů (AHM) zprostředkovali v roce 2016 hypotéky za rekordních 63 mld. Kč. Oproti hypotečnímu trhu, který s 225 miliardami vyrostl o 18 %, vzrostla produkce největších hypotečních makléřů téměř o celou třetinu.

Členové Asociace hypotečních makléřů (AHM) dále posilují svoji roli na českém hypotečním trhu. Zatímco v uplynulých letech zpracovávali každou čtvrtou hypotéku, dynamika růstu jejich produkce přibližuje největší české hypoteční makléře k třetinovému podílu na všech hypotékách uzavřených v České republice.

 "Loňský rok byl výjimečný pro celý hypoteční trh nejen rekordním objemem výrazně přesahujícím dvě stě miliard a rekordně nízkými úrokovými sazbami, ale také zavedením nové legislativy, která zásadním způsobem ovlivní roky příští," uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva AHM, a pokračuje: "S výsledkem 63 miliard ve zpracovaných hypotékách jsme velmi spokojení a vnímáme ho jako hezký dárek k desetiletému výročí fungování naší Asociace." 

Rok 2017 - rok změn

Nová legislativa regulující podmínky podnikání na poli zprostředkovatelů úvěrů významně zasáhne do chodu členských společností Asociace. "Všichni hypoteční specialisté budou muset získat doklad odbornosti, bez kterého nemohou svoji práci vykonávat. Kromě toho se každá společnost musí vypořádat s mnoha dalšími změnami převážně formálního charakteru," vysvětluje Jan Kruntorád.  

Regulace velmi pravděpodobně omezí činnost tzv. "svátečních zprostředkovatelů", tedy těch, kteří se této profesi nevěnují na plný úvazek. Získání dokladu odbornosti a nutnost složitě aplikovat potřebné úpravy mnoho takových zprostředkovatelů od další činnosti odradí. "Předpokládáme, že trh se v tomto ohledu pročistí, zároveň ale očekáváme, že se na naše členské společnosti, které jsou zkušené 
a potřebné nové postupy už zavádějí, mnoho drobných zprostředkovatelů obrátí s cílem podnikat pod zavedenou značkou," říká Jan Kruntorád a dodává, že zájem o práci u velkých makléřských společností rostl už v loňském roce, kdy se o chystaných změnách hodně hovořilo v médiích.

Hypoteční trh bude do značné míry ovlivněn i aktivní rolí ČNB, která postupně zpřísňuje svá doporučení ohledně poměru výše hypotéky ku hodnotě nemovitosti (tzv. LTV). Nově by pak, bude-li novela zákona o ČNB schválena, měla mít ČNB zákonnou moc určovat klíčové parametry pro poskytování úvěrů na bydlení.

Asociace hypotečních makléřů, sdružující renomované hypoteční makléře, byla založena v roce 2006. Aktuálně má 8 členů (1. EUROHYPOTÉKA, Bonnet.cz, FINEO Group, GEPARD FINANCE,  HYPOASISTENT, M&M reality holding, OPEN FINANCE a BROKER TRUST). V roce 2013 AHM zavedla značku kvality FÉR hypotéka, kterou je aktuálně označeno několik stovek kanceláří po celé ČR. 

http://www.fer-hypoteka.cz

http://www.youtube.com/watch?v=MbWrwsGFl3s


Kontakt: Petra Horáková Krištofová (manažerka AHM)
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.:  +420 603 740 112

Zeptat se makléře

1000 characters left

Kontakt

Adresa
Asociace hypotečních makléřů, o.s.
Bořivojova 35/878, 130 00 Praha 3
Telefon
+420 603 740 112
E-mail
info(zavinac)ahmcr.eu